Фен-шуй в приватному будинку. Згідно з природою фен-шуй, заміський будинок найкраще місце для проживання
Фен-шуй в приватному будинку

Будь-яка квартира, якою б дорогою і красивою вона не була і в якому б центральному місці не розташовувалася, не витримує порівняння з заміським будинком в одному, але важливому критерії - природності середовища проживання. Людське тіло при всій розумності, винахідливості і підприємливості його володаря - створювалося природою і потребує природи, а квартира в багатоповерхівці не тільки не дає цього необхідного контакту, але і погіршує розрив, змушуючи нас жити в штучно сформованому колективі.
А між тим історично люди завжди селилися по родовому принципу: до XVII століття навіть в Європі вважалося, що жити під одним дахом можуть лише родичі, тобто сім'я, або брати по вірі - монахи. І тільки в період великої французької революції, яка змусила світ повірити в те, що всі люди - брати і повинні жити разом, виник образ багатоквартирної висотки. В кінцевому рахунку, будинок, в якому ми живемо всі разом, в якомусь сенсі являє собою спробу здійснення соціальної утопії, тобто формальну реалізацію чиїхось уявлень про ідеал.
У всьому згоден з природою фен-шуй, називаючи заміський будинок найкращим місцем для проживання, крім історичних фактів і здорового глузду, як обгрунтування готовий дати вичерпні пояснення.
Китайські попередження
Найголовніше, кажучи мовою фен-шуй, залучити потрібні енергії. Будинок в цьому відношенні дає максимум свободи, тому що звернений до всіх можливих впливів - до всього з чотирьох сторін. У квартирі, наприклад, у нас навіть при найкращому розкладі відкриті, мабуть, тільки дві сторони - якщо пощастило, то сонячного світла, а якщо ні - північ і вітрам. Звичайно, є ще двері, які впускають до нас в будинок щось ззовні (питання - що?). Але виходить вона не прямо на вулицю, а в загальний для всіх під'їзд. Словом, квартира спочатку сильно обмежена. Це перше. Друге: в будинку максимум можливостей для маневру. Фен-шуй приватного будинку - набагато старіше і природне поняття, ніж фен-шуй квартири. Перебудови в квартирі завжди визначаються несучими стінами, різного роду комунікаціями - всім тим, що придумали, абстрактно - ні для кого, архітектори епохи соціндустріального будівництва. А в своєму будинку - як би там не було - господарі ми, і є всі шанси приручити простір. Китайське домобудівництво гранично антропоцентричне: точка відліку тут - людина. Фен-шуй не змушує людей пристосовуватися до дому, як це робилося і робиться у нас в країні протягом багатьох років. Адже те, в чому більшість з нас зараз живе - це конструктивізм або в тій чи іншій мірі його наслідки. А це абсолютно не людське середовище проживання.
Ле Корбюзьє, батько всього цього, вважав будинок машиною для житла. (А спробуйте пожити в машині!) Людина в його філософії була тільки придатком «конструкції». Фактично ми - в основній своїй масі - живемо в тому, що будувалося не для людей, а для труб, бетонних плит, стін - конструктивність конструктивізму полягала, в тому числі, і в мінімізації матеріальних витрат! Економили на комунікаціях, стояках, будматеріалах, транспорті і дорогах - а заощадили на собі. Будучи мешканцями такого соцреалістичного монстра, ми змушені під нього підлаштовуватися, а значить, в якійсь мірі і ставати схожими на нього, який протиставив себе живій природі. Втрачати свою природність. У той час як має бути все навпаки. Будинок - живий, він наше продовження. І коли це так, то ми - це ми, і зовнішні енергії не тільки не пригнічують нас, але і підтримують - на різних рівнях, - приносячи удачу в справах, в партнерстві, гроші, успіх, славу, здоров'я - словом, все що потрібно людині для її людського життя.
Внутрішня свобода
Наша свобода жити добре в своєму ж будинку визначається тим, на якій стадії будівництва підключиться фен-шуй. Чим раніше це станеться, тим більше ми зможемо для себе зробити. На рівні покупки ділянки в нашому розпорядженні всі умови. Коли є можливість вибирати з 2-3 ділянок - у нас дійсно вільні руки і ми можемо створити більш-менш те, що хочемо. Якщо фахівець приходить на вже куплену землю, свободи менше, проте можна ще зорієнтувати будинок по сторонах горизонту, розвернути його в тому чи іншому напрямку, в залежності від того, якій енергії необхідно максимально відкрити доступ, який вплив буде для господарів найбільш позитивним.
На третьому рівні - коли вже присутня якась заданість у вигляді готових стін - ще можна щось зробити з плануванням, так чи інакше поділити простір на кімнати, в правильних місцях розмістити внутрішні двері. Рівень кімнат теж дуже важливий - в фен-шуй мають значення будь-які чотири стіни і будь-які двері. Це на вулиці, на природі, ми відкриті всім енергіям. Але варто нам затиснути себе в чотири стіни, у нас відразу ж з'являється певна задана енергетична картина на місцевості: двері впускають до нас щось одне, вікно, якщо воно дивиться в іншому напрямку - служить входом для чогось іншого. Є різні одиниці цієї заданості: мінімальна - кімната, друга - будинок або квартира, а третя - місто, село чи район, і навіть місцевість, що оточує все поселення в цілому. І, будуючи власний будинок, ми можемо співвіднести їх один з одним оптимальним чином.
Нульова ступінь фен-шуй
Коли будинок вже стоїть і ремонт закінчений, робити фен-шуй пізно. Якщо не бути готовим на перепланування, звичайно. На цій стадії запрошений вами фахівець вже, що називається, в наручниках. Теза про те, що в будь-якій ситуації можна щось поліпшити, тут підходить найменше. Звичайно, завжди можна щось зробити, але не завжди можна добитися максимуму. Так що починати все-таки краще з самого початку - з ділянки, а якщо вона вже є - то з планування будинку. На папері рухати стіни легше. І дешевше.
Світ навколо
Де б не був побудований будинок, його обов'язково щось оточує: інші будови, водойми, дороги і доріжки. І все це надає певний вплив. Іноді дуже сильний. Коли все розташовано сприятливим для нас чином, ми добиваємося ще більшого успіху. А якщо в якомусь відношенні невдало, то можна захворіти, розоритися або все життя боротися за досягнутий рівень. Тому не варто віддаватися на волю випадку: з фен-шуй ми самі вирішуємо, куди нам плисти - проти течії або за течією.
Правильний пейзаж
Хороший будинок фасадом відкривається воді, сонячному світлу або виходить на просторий майданчик, а ззаду захищений зовнішніми формами - горами, пагорбами, лісом або хоча б сусідніми будинками. Ідеальний будинок прикритий ще зліва і справа, опиняючись як би всередині підкови. Недарма підкова - символ удачі: в цьому випадку навколо будинку збирається багато енергії, яка, омиваючи його, проникає всередину і, зробивши свою справу - зарядивши простір, йде. (Енергія як вода: її не треба збирати або намагатися утримати - нею треба користуватися і відпускати.)
Основу оточення становить, звичайно, природний ландшафт: гора, якій багато сотень тисяч або навіть мільйонів років, або річка мають свою енергетику, якусь стабільність. Живі форми - дуже сильні. Однак вони далеко не завжди є в нашому розпорядженні: ми не можемо вибрати будь-яке вподобане місце - приватна забудова ведеться в основному в селищах, де все розраховано і сплановано, підведені вода і електрика, навколо багато інших будинків. Змінити це не від нас залежить, але фен-шуй - мистецтво можливого і дозволяє нам максимально прийнятним для нас чином пристосуватися до ситуації. Все інше - справа техніки, смаку і запитів. Можна пагорб насипати, а можна з тим же успіхом просто сарай або лазню поставити, влаштувати на ділянці водойму або басейн, пустити струмки або зробити фонтан. У самому будинку можна поставити акваріум.
Плюси, які легко стають мінусами
Виявляється, погані дороги - не лише національна біда. Вони отруювали життя і древнім китайцям. Тільки в Китаї дорога вважалася поганою не коли по ній не можна було йти, їхати і бігти без небезпеки для здоров'я, а коли вона розташовувалася щодо будинку таким чином, що відводила з нього всю енергію. Так що майте на увазі: «погана» дорога поруч з будинком кого завгодно може залишити в дурнях, тоді як правильна і дурня призведе до королівського палацу! Будь-яка рухома вода, за умови, що траєкторія задана вірно, може в 10 разів збільшити приплив енергії в ваш будинок. Все це розраховується за спеціальними формулами. Якщо під рукою немає річки або джерела, підійде і штучний струмок. Важливо тільки не помилитися, інакше результат може виявитися зворотнім.
Повний фен-шуй
Щоб ваш фен-шуй був остаточним і безповоротним, крім феншуіста вам буде потрібно архітектор-дизайнер і ландшафтник. Ваше завдання зводиться до того, щоб зібрати трьох фахівців в одному місці в один час - про решту можете не турбуватися: справжні професіонали завжди знайдуть спільну мову. До речі, почніть з консультанта по фен-шуй. І не сумнівайтеся: ваші зусилля не пропадуть дарма - в результаті ви знайдете за всіма параметрами ідеальну ділянку.
Після покупки фахівець з фен-шуй поділиться з вами і іншими учасниками проекту своїм баченням - висловить побажання щодо орієнтації фасаду до сторін горизонту, внутрішнього розташування функціональних зон і міжкімнатних дверей, колірної гами, розміщення меблів, положення плити і каміна, визначить обмеження. Останні, як правило, носять не строго заборонний характер і допускають декілька варіантів, однак якщо консультант на всі ваші доводи відповідає «ні», значить, ви дійсно хочете чогось, що вам абсолютно некорисно.
Потім з цією інформацією працюють архітектор, дизайнер і фахівець з ландшафтам, після чого вам на обговорення та затвердження надається проект - і ви починаєте будувати абсолютно свій і неодмінно щасливий будинок.