План забудови та озеленення садової ділянки по фен-шуй. Елементи фен-шуй ділянки повинні гармонійно поєднуватися
План забудови та озеленення садової ділянки по фен-шуй

Ландшафтні сади в Китаї і Японії створюються за всіма правилами фен-шуй. У них не побачиш геометрично правильних ліній: довгих прямих алей або ідеальних за формою клумб.
Всі елементи фен-шуй ділянки повинні гармонійно поєднуватися один з одним і максимально наближені до природного стану природного ландшафту.
Увага китайців до природи у всіх її проявах, спостереження за різними її станами дозволяє їм застосовувати її закони до планування саду, досягати балансу інь і ян як в цілому (на всій ділянці), так і в деталях (окремих куточках ділянки).
Метою консультанта, що працює над плануванням фен шуй на ділянці біля дому, має стати бажання доповнити інтер'єр будинку (вид, що відкривається з вікна, відкритих дверей, з балкона або тераси, вважається частиною інтер'єру будинку) і створити оточення, в якому було б збережено баланс інь (ландшафтний сад) і ян (забудований простір).
План забудови та озеленення садової ділянки по фен-шуй необхідно скласти перед початком будівельних і земляних робіт. Щоб ділянка використовувалася раціонально, а гармонія інь-ян не порушувалася, необхідно заздалегідь вирішити, яку частину ділянки займуть сад і город, в якому місці буде розбитий квітник, де влаштовані зона відпочинку, ставок, альтанка і розміщені господарські будівлі.
При цьому в фен-шуй ділянки обов'язково враховується рельєф ґрунту, особливості навколишнього ландшафту. По-різному, наприклад, будуть плануватися земельні ділянки, що знаходяться на рівнинній місцевості, на пагорбі; примикають до лісу і знаходяться на березі річки або іншої водойми.
Отже, спочатку вивчіть рельєф і конфігурацію ділянки, тобто зробіть її обмір, якщо необхідно, визначте ухил. Садова ділянка, що йде під ухил, володіє поганим фен-шуй, а тому ставить перед вами додаткові проблеми, вимагає проведення корекційних земельних робіт з укріплення схилів.
Рекомендуємо таку ділянку розділити на тераси, розташовані на різних рівнях. На кордоні між ними при невеликому ухилі зробіть укіс, а при великому – побудуйте підпірну стінку, для того щоб родючий шар землі не змиваються під час поливу, танення снігів, щоб волога утримувалася на терасах, розподілялася рівномірно.
Підпірна стіна може виконувати і декоративну функцію. Можливо, вона підкаже вам оригінальне планувальне рішення дачної ділянки, а використання різних архітектурних елементів додасть їй неповторність, красу. Наприклад, у плавно зігнутої підпірної стіни доцільно буде розмістити куточок відпочинку.
Згідно з принципами фен-шуй, в китайському саду обов'язково повинні бути присутніми символи всіх п'яти елементів – Води, Землі, Металу, Дерева і Вогню. Частіше за інших китайські ландшафтні сади включають такі компоненти:
- плавні потоки води, що втілюють багатство. Важливо пам'ятати, що водний потік, який неспішно тече, є провідником ци на вашій ділянці. В якості одного з варіантів пропонуємо влаштувати в тому місці саду, який видно з вікон або з веранди будинку, невеликий, складений з каменів водоспад з водоймою біля підніжжя. Щоб вода (інь) не порушила рівноваги інь і ян, радимо посадити поруч з водоймою вологолюбні рослини, які мають високі стебла, наприклад осоку (ян).
- ставок, в якому плавають черепахи або рибки, ростуть лотоси, символізує єдність і успіх. Фен-шуй віддає перевагу ставкам символічної форми. Якщо пам'ятаєте, обриси предметів здатні впливати на людей і фен-шуй навколишньої місцевості. Найчастіше ставкам надають форму квадрата або прямокутника, що має певну схожість з ієрогліфом коу ( "рот") і символізує потомство.
- Бажано розмістити на ставку острів, який може використовуватися для відпочинку біля води (поставте там альтанку) і, що особливо важливо, стане врівноважувати воду (елемент інь) і землю (елемент ян). Не можна садити на острові дерево, так як ієрогліф му ( "дерево"), вписаний в ієрогліф коу ( "рот"), що має форму квадрата, стане дуже схожий на ієрогліф Кунь ( "нещастя", "тюремне ув'язнення").
Прислухаючись до порад класичного фен-шуй, ви повинні поселити в ставку рибок, якщо хочете збільшити своє багатство – феншуй для грошей, добробут сім'ї. Це можуть бути будь-які декоративні породи риб, але перевага віддавалася золотим рибкам або японським коропам. Колір рибок також символічний, вибір буде залежати від того, успіхи в якій сфері свого життя ви бажаєте покращити.
У деяких кліматичних зонах утримання рибок у відкритому ставку протягом всього року може стати для Вас справжньою проблемою. Знадобиться, наприклад, влаштовувати спеціальний підігрів, щоб вода в зимовий час не промерзала до дна. Але всі ці клопоти здадуться дрібницею, коли ви відчуєте вплив ци, потужним джерелом якої є ставок.
- камені відносяться до Землі і уособлюють гори, пагорби. Китайці шанують пагорби, вважаючи їх джерелом життя, адже саме по їх схилах спускається на поля вода, без якої не буде хорошого врожаю. Пагорби відносяться до ян, їх необхідно доповнити елементом інь, наприклад ставком.
Для укладання садових доріжок бажано також використовувати камінь, причому не фігурну тротуарну плитку, а природний, необроблений камінь або його майстерно виконану імітацію (з бетону і кам'яної крихти). Покриття вийде міцне і красиве, прекрасно впишеться в ландшафтний сад і буде представляти в ньому стихію Землі.
- рослини зі сприятливими символічними значеннями, що представляють як інь, так і ян, що гармонійно поєднуються за кольором, ароматом. Високі дерева символізують силу і зростання, прогрес. Їх зазвичай садять на великій ділянці, щоб не порушувати балансу інь і ян (співвідношення вертикальних і горизонтальних поверхонь). Високі дерева, посаджені дуже близько до будинку, створюють поганий фен-шуй, вони заважають ци проникати в житло.
Дерева прийнято садити позаду будинку, на північній стороні ділянки, для забезпечення його захисту від північних вітрів. Однак часом захист нам потрібна не тільки від негоди, але і від ша, спрямованих на ділянку і будинок ззовні. За допомогою високих дерев можна приховати все, що здасться вам неприємним, наприклад вид на кладовище, пустир, і поліпшити таким чином фен-шуй ділянки.
Стихію Вогню в саду представляють червоні, помаранчеві квіти, загострені дахи будівель, пірамідальної форми альтанки, а також штучне освітлення. Його необхідно продумати так само ретельно, як і освітлення всередині будинку.
Ліхтарів біля центральних воріт буде недостатньо, вони не освітлять всю територію саду. Подумайте про підсвічування ставка або басейну, будинку, освітленні доріжок, найбільш виразних, красивих місць саду.
В ідеалі світло повинне розподілятися по всій площі ділянки рівномірно. Верхній ярус утворюють високі ліхтарі та світильники, які в фен-шуй часто використовуються ще й для корекції невдалої форми ділянки; середній ярус - світильники на невисоких опорах уздовж доріжок, біля альтанки; нижній ярус - підсвічування басейну, ліхтарики, плаваючі на поверхні ставка.
На ділянці при накладенні магічного квадрата виділяються такі ж зони багатства, слави, шлюбу і т. д., як і в будинку, їх теж можна активізувати, зокрема шляхом посилення освітленості. План повинен враховувати розташування кожного елемента по фен-шуй. Місце для каменів, ставка, посадки дерев вибирайте на основі скрупульозного аналізу місцевості, можливо, воно і не буде відповідати стандарту, але дозволить вам приховати джерело ша, скоригувати форму ділянки
Важливо так розсадити дерева, щоб не погіршити мікроклімат ділянки. Якщо ви посадите дерева і чагарники по всьому периметру (з усіх боків), то вологість грунту підвищиться, повітря і ци стануть застоюватися на ділянці, ци переродитися в ша.
Вірне рішення - розташування дерев і чагарників, а також суцільного паркану по північній стороні ділянки. Так ви захистите ділянку від північних вітрів, не створивши при цьому додаткових перешкод для стоку води, циркуляції ци.
Господарські будівлі (сарай для зберігання інструменту і твердого палива, приміщення для птиці чи худоби, теплицю, гараж) розташовуйте подалі від житлового будинку, в дальньому від нього кутку ділянки. По-перше, рівномірний розподіл будівель дозволить зберегти рівновагу між забудованою територією і садом (інь і ян). По-друге, це відповідає вимогам встановлених будівельних норм.
Бажано господарський блок або гараж забезпечити окремими воротами (навпроти головних воріт), зручним під'їздом, щоб корми і будматеріали зручно було підвозити, а сміття вивозити, минаючи головні ворота.
Плануючи ділянку, її забудову і озеленення, враховуйте інтереси ваших сусідів. Не саджайте дерева так, щоб у міру зростання вони затінювали сад сусідів, закривали вид з вікон їх будинку. Влаштовуйте сад з таким розрахунком, щоб він склав з посадками на прилеглій ділянці єдиний, збалансований і природний ландшафт.
Наприклад, на ділянці шириною 20 і більше метрів з будинком, розташованим на півночі чи півдні, ягідники і город доцільно розташувати по зовнішніх сторонах ділянки. При розташуванні будинку із заходу чи сходу розбивати сад краще ближче до дому, а город влаштувати в глибині ділянки.
Перед будинком, розташованим в глибині ділянки, прокладіть кілька доріжок, що розходяться від будинку радіально, по діагоналі ділянки, з кількома плавними поворотами, які відкривають погляду гостей будинок із різних точок зору.
Не радимо споруджувати на кордонах ваших володінь високих парканів з масивними воротами.
Огорожа ділянки може мати на фен-шуй ділянки як позитивний, так і негативний вплив. Бажано, щоб висота і товщина огорожі була пропорційна розмірам будинку. Висота огорожі може бути однаковою на всій її протяжності, але може і змінюватися. Фасадна частина зазвичай робиться висотою від 1,2 до 1,8 м, внутрішні огородження, особливо між сусідніми ділянками, нижче - близько 1 м.
Хвіртка і ворота - головні деталі фасаду огорожі, тому вони повинні органічно з нею поєднуватися, відповідати стилю інших будівель. Якщо, наприклад, віконні та дверні прорізи будинку мають конусоподібну форму, то для додання всьому ансамблю закінченого вигляду бажано і ворота оформити з використанням елементів тієї ж форми.
Існує безліч різних конструкцій воріт, огорож. Широкий і вибір придатних для їх виготовлення матеріалів. Однак при виборі тієї або іншої моделі, матеріалів слід пам'ятати про головне правило: огорожа повинна бути міцною, безпечною, захищати простір саду від пилу, вітрів, але не перешкоджати циркуляції ци і не створювати ша.
Хорошим рішенням по фен шуй є огорожа потрібної висоти, яка не має отворів, за винятком головної брами, хвіртки і воріт для господарських потреб.
Розміри головних воріт в порівнянні зі службовими повинні бути більше, щоб залучити більшу кількість ци саме до цієї частини ділянки. Поганий фен-шуй має огорожа, відокремлена від будинку невеликим проміжком, високі стіни з безліччю отворів.
Складаючи план фен шуй ділянки, пам'ятайте про те, що вам необхідно врахувати інтереси, смаки, уподобання і захоплення всіх членів сім'ї, передбачити місця для відпочинку, спортивні та дитячі майданчики, альтанки, квітники і т. п.
Все це входить в декоративне оформлення вашої ділянки. Бажано куточок відпочинку розташовувати в глибині саду, біля водойми, щоб можна було посидіти в тіні дерев, помилуватися на чудовий ставок, викупатися в басейні.
Продумати потрібно все до дрібниць, навіть те, наскільки поєднується фактура оздоблювальних матеріалів з кольором, формою і розміром клумб і зростаючими на них рослинами. Наприклад, особливу атмосферу затишку створять зелені в'юнкі рослини і малі форми садових будівель (альтанки), виконаних з деревини або пофарбованих у світлі, пастельні тони.
До цієї композицію ділянки заміського будинку будуть вписуватися і доріжки з кам'яних плит неправильної форми з газоном між ними, що підтримують стінки тераси, викладені з природного каменю, цегли або черепашнику, дерев'яні лави і сходи, що ведуть на другий рівень, оформлені невеликими квітковими композиціями, бордюрами.